niedziela, 3 lutego 2013

Jak wyświetlić cały artykuł w Google Reader


---
Czytnik RSS Google Reader to chyba najlepsze narzędzie do subskrypcji i codziennego przeglądania źródeł RSS i Atom. Jak dla mnie wygrywa z wszystkimi innym programami desktopowymi (np.RSS Owl) i aplikacjami w przeglądarce (np. Feedly). Wygoda przeglądania, przejrzystość interfejsu, możliwość eksportu artykułów do innych serwisów (np.Evernote, Pocket), integracja z Google Plus - to wszystko sprawia, że jest Czytnik Google dla mnie podstawowym narzędziem do codziennej "prasówki"
Jedna rzecz, która mnie strasznie wkurza to fakt, że niektóre z subskrybowanych źródeł (chociażby popularny Lifehacker) wyświetlają w Reader'ze tylko część wpisu a po resztę trzeba trzeba kliknąć "czytaj więcej" co powoduje otwarcie nowej karty z oryginalną stroną, której źródło subskrybujemy i konieczność czytania artykułu poza interfejsem Czytnika. Potem powrót na poprzednią kartę i znowu cała zabawa od nowa.
Wydaje mi się, że wynika to z ustawień w FeedBurner'ze ale mniejsza z tym. Tak czy inaczej irytująca jest niemożność przeczytania całego artykułu z poziomu Czytnika Google.
Na szczęście ostatnio natrafiłem na rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które tą niedogodność likwiduje.


Rozszerzenie Super Full Feeds for Google Reader dodaje do Google Reader'a kilka opcji, które bardzo ułatwiają codzienną z nim pracę.
Po instalacji i odświeżeniu karty z Czytnikiem na pasku widzimy dodatkowy przycisk "Super Settings" po którego rozwinięciu mamy dodatkowe opcje:
-"Show entry content tab" - wyświetla dodatkowe przyciski na karcie czytanego artykułu, dzięki którym szybko można zmienić wygląd
-"Full entry content" - wyświetla oryginalną stronę źródła w obrębie Google Reader'a (bez otwierania nowej karty)
-"Readable content" - wyświetla cały artykuł w postaci tekstowej
-"Pre-fetch readable content" - wczytuje w tle całą zawartość tekstową nieprzeczytanych jeszcze artykułów
-"Show host in subject" - wyświetla adres źródła przy tytule artykułu

Ustawienia dostępne z rozwijanego menu mają charakter globalny - tzn. dotyczą wszystkich artykułów. Dodatkowo po zaznaczeniu opcji "Show entry content tab" na karcie każdego artykułu dostępne są trzy przyciski które pozwalają na szybką zmianę wyglądu danego artykułu.

Jak dla mnie świetne rozszerzenie dodające do Czytnika Google funkcjonalność  której mi zawsze brakowało przy niektórych źródłach - możliwość przeczytania całego artykułu bez wychodzenia z czytnika.
Poniżej zrzuty ekranu pokazujące wygląd wybranego artykułu w rożnych konfiguracjach ustawień.

Artykuł bez zainstalowanego rozszerzenia:


Artykuł z włączoną opcją "Readable content" - cały tekst artykułu


Artykuł z włączoną opcją "Full Entry content" (odpowiednik "Link" na karcie artykułu.

Rozszerzenie do pobrania z Chrome Web Store.
--