czwartek, 31 stycznia 2013

Jak usunąć niechciany obiekt ze zdjęcia - WebInpaint


---
Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam, że zrobiliście piękne zdjęcie (lub wydawało się Wam, że takowe zrobiliście) tylko po to żeby się przekonać oglądając je później, że jakiś pacan wszedł wam w obiektyw lub jakaś tandetna budka z pamiątkami psuje (prawie) idealny efekt ?
No cóż - mnie zdarzyło się to kilka razy. I teraz mamy kilka wyjść: zostawić tak jak jest, pracowicie robić korekty w programach typu Photoshop, Gimp czy Paint.net lub... użyć edytora WebInpaint.
Ten serwis online pozwala w bardzo prosty sposób usunąć niechciane obiekty ze zdjęcia.
Powiedzmy, że na poniższym przykładzie (Zdjęcie Wawelu) irytują Was budki z pamiątkami, zaparkowany samochód, latawiec nad zamkiem oraz tłumy ludzi (w tym amator kąpieli słonecznych na bulwarach). I powiedzmy, że Wieża Zegarowa też jest nie na miejscu ;)Wgrywamy obrazek,  wybieramy rozmiar pędzla, "zamazujemy" obiekt do usunięcia i naciskamy przycisk "Inpaint". I to wszystko - proste, prawda ? Dodatkowo możemy wybrać odpowiadające nam przybliżenie zdjęcia w celu dokładniejszej edycji. Po kilku sekundach wybrany obiekt zostanie usunięty, a obrazek gotowy do zapisania na dysk.

Zgoda,nie jest to rozwiązanie idealne - po dokładniejszych oględzinach zawsze można zauważyć ślady ingerencji - ale moim zdaniem efekt jest zadowalający. Świetnie sprawdzi się przy usuwaniu daty ze zdjęć czy też niechcianych "turystów" z naszych wakacyjnych pamiątek :)
Zobaczcie poniższe zdjęcia by samym ocenić wynik pracy serwisu.

Zdjęcie oryginalne:

Zdjęcie po edycji:


--