środa, 30 października 2013

Udostępnianie zdjęć i plików (file sharing) - różne sposoby cz.1 (Ge.tt)

Istnieje całe multum programów służących do udostępniania plików i zdjęć. Jedne są lepsze do 'dzielenia' się zdjęciami, inne do publikacji plików a jeszcze inne do wysyłania/pobierania dużych plików. Niektóre z nich są dobrze znane (dropbox, picasa) jeszcze inne trochę mniej (ge.tt, min.us, SugarSync).
Podczas codziennego korzystania z internetu, wcześniej czy później musisz zetknąć się z niektórymi z nich i wybrać te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom.Jeden lub kilka - zawsze znajdą się 'te ulubione', które może i nie są najlepsze na rynku ale kierując się subiektywnymi odczuciami właśnie z nich korzystasz.
Zaczynając tym postem pokusiłem się o krótkie zestawienie i opisanie tych, z których sam korzystam. Od razu nadmienię, że świadomie pominąłem aplikacje służące do 'ściągania' muzyki czy filmów typu rapidshare, hotfile czy filesonic. Czasem z nich korzystam , ale w celach 'publikacji' swoich plików nie używam ich w ogóle.  Świadomie pomijam również opis możliwości synchronizacyjnych, czy pozwalających na backup danych, oraz opis 'mobilnych' zastosowań (nie korzystam).
Poniższy opis dotyczyć będzie zatem programów tylko ze względu na ich przydatność do udostępniania (głównie) zdjęć oraz małych plików.
Generalnie to czego oczekuję od tego typu programów to możliwość wgrania a potem udostępnienia plików w postaci zdjęć, archiwów (typu .zip lub .rar), oraz innych rodzajów plików, łatwość publikacji, dostępne opcje publikacji, możliwość wgrywania plików poprzez przeglądarkę (a nie tylko z klienta desktopowego), prędkość działania (wgrywania - co ma znaczenie przy wolnym łączu oraz ogólnie pojętą 'responsywność' programu) a także 'efekty wizualne' czyli to , w jaki sposób udostępniana zawartość prezentuje się odbiorcy, co ma znaczenie zwłaszcza przy udostępnianiu galerii.  Powyższe kryteria plus subiektywne odczucia dotyczące 'całokształtu' determinują moją ocenę.

A więc zaczynamy (od tych mniej znanych) :


1. Ge.tt (www.ge.tt)

Na stronę ge.tt trafiłem jakoś tak... przypadkiem :) I od razu stałem się fanem tej aplikacji, która służy tylko jednemu celowi : udostępnianiu zdjęć i plików.

Rodzaje obsługiwanych plików

Ge.tt pozwala na udostępnianie plików graficznych jak i 'różnych innych' (Miscellaneous) - w tym archiwów typu .rar i .zip. I to dla moich potrzeb wystarcza.

Sposoby publikacji plików

 Program pozwala nam udostępniać całe katalogi jaki pojedyncze pliki. Po naciśnięciu linku 'copy' zostaje on automatycznie skopiowany do schowka. Oprócz tego za pomocą jednego przycisku można poszczególne pliki lub cały album udostępnić na Facebook'u, Twitter'ze czy też Google Plus. Można również wysłać maila z podglądem całej zawartości galerii oraz linkiem do niej.

Metody wgrywania plików

Ge.tt nie ma aplikacji, którą należy pobrać i zainstalować na komputerze. Nie wymaga nawet zakładania konta (Chociaż jego założenie trwa klika minut i pozwala lepiej zarządzać zawartością). Wszystko co trzeba zrobić to otworzyć stronę www.ge.tt, kliknąć 'select files' i wybrac pliki do wysłania.Szybkość działania

Ge.tt działa bardzo płynnie i bez wkurzających 'zawiasów'. Prędkość i płynność działania to mocne strony aplikacji.

Efekt końcowy

Efekt końcowy nie pozostawia nic do życzenia. Wygląd bardzo ładny i schludny, obrazy wyświetlane jako galerie, a 'cała reszta' w formie listy pod spodem. Jedynie mały banerek na dole strony... No ale cóż - aplikacja darmowa :)
  


Subiektywne odczucia

Jak najbardziej pozytywne.  Szczerze powiedziawszy (i bardzo subiektywnie) do udostępniania zdjęć używam ostatnio tylko ge.tt. Głównie ze względu na szybkość i prostotę działania. Tutaj nie ma żadnych niepotrzebnych rzeczy, żadnych zbędnych ozdobników. Prostota obsługi  i bardzo przejrzysty interfejs to najmocniejsze strony tego programu. A do tego statystyki pobrań - mała rzecz a cieszy ;)
Ge.tt nie ma co prawda limitu miejsca, aczkolwiek należy wziąć pod uwagę fakt, że nie używane pliki zostają usuwane po upływie 30 dni od ostatniego wyświetlenia. Aby tego uniknąć wystarczy założyć darmowe konto i wtedy pliki są przechowywane tak długo jak długo nasze konto jest aktywne.