niedziela, 27 stycznia 2013

Nowa karta w Chrome cz.3-Speed Dial


---
Z dodatkiem Speed Dial po praz pierwszy zetknąłem się na przeglądarce Firefox - gdzieś tak w okolicach wersji 2.0, czyli w czasach gdy o Google Chrome nikt jeszcze nie marzył. Dodatek zamieniał nowo otwartą kartę w przeglądarce w kolekcję miniaturek stron, które można było samemu dowolnie edytować w celu ich późniejszego wykorzystania do szybkiego otwierania wybranych stron.
Gdy więc rozszerzenie Speed Dial stało się dostępne na przeglądarkę Chrome od razu je zainstalowałem.
(A tak na marginesie Speed Dial oryginalnie został przedstawiony w przeglądarce Opera w wersji 9.2 :)
Obecna wersja rozszerzenia oznaczona numerem 2.5.3 dostępna jest do pobrania w Chrome Web Store i dodaje do nowej karty przeglądarki od Google'a podstawowe (można powiedzieć standardowe już teraz) możliwości. Tradycyjnie wszystko jest zaznaczone na poniższym zrzucie ekranu:Po otwarciu nowej karty widzimy pole wyszukiwarki, przycisk zwijania pola wyszukiwarki, przycisk ustawień, poniżej pasek zakładek a pod nim pola miniaturek dodanych stron. Na samym dole wyświetlany jest pasek ostatnio zamkniętych kart.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolnej miniaturce możemy ją edytować. Mamy możliwość nadania tytułu, wpisania adresu url oraz adresu do logo miniaturki, jak również możliwość wyboru jednego spośród kilkudziesięciu już zdefiniowanych.


Po wejściu w ustawienia (ikona trybiku w prawym górnym rogu) mamy podstawowe opcje do edycji, takie jak liczba wyświetlanych miniaturek, odstęp pomiędzy miniaturkami, możliwość dodania własnego tła lub wyboru jednego spośród 7 dostępnych kolorów. Z tego poziomu możemy też włączyć lub wyłączyć wyświetlanie paska zakładek, paska ostatnio zamkniętych kart oraz tytułu stron.


Dużym ułatwieniem jest możliwość dodania bieżącej strony do Speed Dial'a. W pasku adresu wystarczy kliknąć ikonkę Speed Dial po czym mamy możliwość otwarcia nowej karty Speed Dial lub dodania bieżącej strony do tegoż właśnie.

Podsumowując - bardzo przejrzysta nawigacja, kilak podstawowych opcji (bez zbędnego przeładowania panelu ustawień niekoniecznie potrzebnymi opcjami) oraz szybkość działania.
Jedyna rzecz, której brakuje mi w tym rozszerzeniu to możliwość zapisania/skopiowania ustawień a także brak dostępu do zainstalowanych aplikacji Chrome'a.

Zobacz również wpisy :


--