wtorek, 11 października 2011

Nowa Chmura–Comodo Online Storage


Rynek usługodawców, oferujących usługi w ‘chmurze’ powiększa się nieustannie. Kilka miesięcy temu znany producent oprogramowania antywirusowego AVG wprowadził na rynek swój produkt – AVG LiveKive  – którego krótki opis przedstawiłem w Marcu.




Teraz , producent popularnego oprogramowania do archiwizacji danych (ale nie tylko) Comodooferuje swoją wersje softu do przechowywania danych na wirtualnym dysku pod nazwą Comodo Online Storage. Przyglądnijmy się najważniejszym mozliwościom tego rozwiązania.



Comodo Online Storage można pobrać i zainstalować w dwóch wersjach: jako samodzielny program oraz jako część pakietu Comodo Backup. Jeśli wybierzemy wersje ‘pakietową’ daje nam to kilka dodatkowych opcji, o czym później.
Po instalacji pakietu, na pulpicie pojawią się nam trzy dodatkowe ikonki: Comodo Backup, Comodo Online Storage oraz Comodo backup Wizard.
comodo4
Uruchamiamy Comodo Online Storage i logujemy się (ewentualnie rejestrujemy konto, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej).
Na ekranie pojawi nam się półprzeźroczyste okienko, tzw. ‘Drag&Drop zone’ gdzie możemy przeciągnąć i upuścić pliki, które chcemy wysłać ‘w chmurę’. Proste i wygodne rozwiązanie – zwłaszcza, że okienko pojawia sie automatycznie jeśli tylko złapiemy i zaczniemy ‘ciągnąć’ myszką jakikolwiek plik.
comodo5
Dodatkowo można przeciągnąć jakikolwiek link, który zostanie ‘w chmurze’ dodany do działu ‘bookmarks’
comodo6
Comodo Online Storage tworzy też dodatkowy wirtualny dysk.
comodo7
Trzecia możliwość dodawania plików do naszej chmury istnieje z poziomu menu kontekstowego Windows : klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranym pliku, wybieramy opcję Online Backup a plik zostaje wysłany do katalogu głównego.
comodo8
Comodo Online Storage oferuje również przejrzysty interfejs ‘webowy’ dla swojej aplikacji.
Prócz ogólnego widoku wszystkich naszych plików oferuje ‘filtrowanie’ dostępnych zasobów ze względu na ich rodzaj: Dokumenty, Zdjęcia, Muzykę, Filmy i Zakładki. Istnieje również możliwość wgrywania plikó poprzez przeglądarkę.
Jedyną irytującą rzeczą jest brak menu kontekstowego – po zaznaczeniu jakiegoś pliku, żadna z podstawowych operacji (usuń, skopiuj, przenieś, uzyskaj link) nie jest dostępna pod prawym przyciskiem myszy a tylko z menu po lewej stronie.
comodo10
Standardowo Comodo Online Storage oferuje 5 GB darmowej przestrzeni, lecz poprzez system referencyjny możliwe jest uzyskanie do 10 GB – za każdego poleconego dodatkowe 200 mb. I jak na razie nie jest ten system do końca dopracowany, bo wystarczy, aby inny adres emailowy tylko zarejestrował się w systemie z Twojego linku a już dostajesz bonusa – nie jest wymagana instalacja programu, ani nawet rejestracja z innego IP Uśmiech. Ale to się pewnie zmieni….Dodatkowe płatne opcje to $99,99 za rok oraz $9,99 za miesiąc. I tylko jedna pojemność dostępna 250 GB.
Teraz kilka słów o integracji Comodo Online Storage ze standardowym programem do archiwizacji Comodo Backup.
Oprócz typowych opcji tworzenia kopii zapasowych mamy kilka dodatkowych funkcji:
- możliwość wykonania kopi zapasowej plików bezpośrednio do Comodo Online Storage (dotyczy to również kopi zapasowej systemu – w miarę pojemności i szybkości łącza)
comodo11
- odzyskiwanie kopii zapasowych z Comodo Online Storage
- wygodne okno synchronizacji wybranych plików/folderów z ‘chmurą’
comodo12
Comodo Online Storage prezentuje się dosyć ciekawie: bogactwo opcji przesyłania plików pomiędzy chmura a komputerem, przejrzysty interfejs, system referencyjnych linków oraz możliwość powiązania go z programem do tworzenia kopii zapasowych Comodo Backup tworzy zeń ciekawa alternatywę dla innych konkurencyjnyh ofert takich jak Dropbox, SugarSync, Boxnet czy Live Mesh.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz