poniedziałek, 28 lutego 2011

Kopia zapasowa Gmail'a - najprostsze sposoby

----
W związku z ostatnią awarią poczty Gmail oraz podobną tegoroczną historią z pocztą Hotmail powstaje pytanie: w jaki sposób można się zabezpieczyć po stronie użytkownika przed utrata swoich danych na skrzynkach pocztowych. Istnieje na to kilka sposobów - przedstawimy najprostsze i najpewniejsze spośród nich.





1. Przekazywanie poczty na inna skrzynkę 


Najprostszym sposobem jest przekazywanie całej przychodzącej poczty na inną skrzynkę pocztową.
Poniżej opiszemy jak ustawić przekazywanie poczty gmail na konto w hotmailu - chociaż oczywiście można ją przekazywać na jakiekolwiek inne konto pocztowe.

Wchodzimy w 'ustawienia'


a następnie w zakładkę 'Przekazywanie i POP/IMAP'

Klikamy opcję 'dodaj adres do przekazywania dalej' i wpisujemy adres mailowy na który chcemy przekazywać całą przychodzącą pocztę. Na adres ten zostanie wysłany kod weryfikacyjny, który należy wpisać w odpowiednie okienko.

I zrobione. Cała poczta z dotychczasowego konta Gmail zostanie przekazana na adres w poczcie hotmail.com. Dodatkowo w opcjach można wybrać czy chcemy by wiadomości zostały również zachowane na koncie gmail, czy mają zostać oznaczone jako przeczytane, zarchiwizowane czy całkowicie usunięte. Polecamy opcję nr 1. :)

Przekazywanie poczty email działa tylko dla nowo odbieranych wiadomości, więc dotychczasowa zawartość nie będzie przekazana. Aby skopiować całą zawartość skrzynki pocztowej na twardy dysk polecamy:

2. Wykonanie kopii zapasowej przy użyciu klienta poczty (Thunderbird, Windows Live Mail , itp.)
Jest to bardzo prosty i pewny sposób na zabezpieczenie swoich danych. Konfigurujemy nasze konto pocztowe i w przeciągu kilku minut (oczywiście w zależności od rozmiaru skrzynki) mamy całą zawartość na naszym 'twardzielu'.  I tutaj mała uwaga : jeśli jako protokół odczytu poczty wybierzemy POP3 to wtedy wszystkie wiadomości email będą ściągnięte z serwera na dysk twardy komputera i po uruchomieniu klienta poczty , nawet jeśli tak jak w przypadku najnowszej awarii gmail'a skrzynka odbiorcza będzie pusta, nie zagrozi to danym zapisanym na naszym komputerze. Jeśli natomiast protokół poczty ustawimy na IMAP to wtedy klient poczty po uruchomieniu połączy się z serwerem i będzie się chciał z nim zsynchronizować. Nie znalazłszy na nim żadnej poczty usunie również naszą  zapisaną na twardym dysku... Dlatego wybierając IMAP - należy koniecznie kopiować folder zawierający nasze maile do innej lokalizacji. Można to zrobić ręcznie, bądź ustawić automatyczne kopiowanie przy użyciu np. opisywanego przez nas programu Synkron
Poniżej tabelka z lokalizacją zapisywanych maili dla klienta Mozilla Thunderbird


Tak więc Ci, którzy używają klienta poczty do codziennego użytku mają zapewne ustawiony protokół IMAP - tym osobom polecamy kopiowanie zawartości foldera z mailami do innej lokalizacji. Natomiast Ci, którzy korzystają z poczty 'webowej' czyli za pomocą przeglądarki - proponujemy skonfigurowanie klienta z protokołem POP3 i odpalania go tylko w celu pobrania najnowszych wiadomości na komputer.

Oczywiście w celu konfiguracji klienta pocztowego należy najpierw wybrać odpowiedni protokół. Na zrzucie ekranu poniżej okno konfiguracji dla Gmail'a. Wybieramy 'Ustawienia' -> 'Przekazywanie i POP/IMAP'


Instrukcje konfiguracji najpopularniejszych klientów pocztowych znajdziecie tutaj (POP3) i tutaj (IMAP).

3. Użycie programu Gmail Backup

Program jest może troszkę stary, ale dalej dobrze się sprawdza w tym , do czego został stworzony - kopiuje na dysk twardy wszystkie dane z wybranego konta gmail. Do pobrania tutaj.


Jak więc widać istnieje kilka prostych możliwości, które pozwolą nam się zabezpieczyć przed ewentualną awarią konta pocztowego. W dzisiejszych czasach utrata całej korespondencji elektronicznej i informacji w niej zawartej może się okazać katastrofalna. Tak więc nie ma się co zastanawiać tylko dmuchając na zimne ustawmy sobie backup dla naszej poczty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz